איך צבע גורם לנו להרגיש?

צבעים מתחת לאף

מאת: טלי דוגמא.

מעצבת פנים. מומחית לצבע וממובילות קהילת העיצוב הצפונית

חברת hp ערכה מחקר מדהים באירופה, מזרח התיכון ואפריקה. 

הציגו לכל המשתתפים שני הגדים:

1. "חודש מאי הוא האהוב עלי ביותר בשנה"

2."אני מרגיש מלא השראה היום".

המשפטים הוצגו בתשע מדינות בהשתתפות 2000 עובדים. המשפטים הודפסו מספר צבעים: ירוק, אדום, כחול ושחור. העובדים התבקשו לציין את מידת הסכמתם. תוצאות המחקר הראו שלצבע תפקיד חשוב בתהליך קבלת ההחלטות  שלנו. המחקר הראה קשר ישיר בין הצבע האדום לעמדות הקיצוניות לעומת המשפטים בעלי הצבע הירוק שאליהם אנשים הגיבו ביתר חיוב. המחקר הזה ועוד רבים תפקידו לגרום לאנושות להבין שצבע הוא לא רק אמנות. צבע הוא לא רק מדע מדויק. לצבע תפקיד משמעותי בקביעת הסכמה, בקבלת החלטות, יצירתיות ושימוש נכון בצבע יכול לשדרג את העסק שלנו באופן דרמטי באופן שאנשים תופסים אותו

אנחנו, הנשים העצמאיות אלו שצריכות לתמרן כל רגע כל דקה. הראש שלנו עובד בלי הפסקה, גם הרגש. אנחנו מן שילוב מדהים של קבלת החלטות משתי קצוות : שכל ורגש.
למעשה הרומן בין השכל לרגש מתקיים בכל רובד בחיים שלנו: בזוגיות, עם הילדים ובוודאי בעסק שלנו.

באיזה גוון הייתה החולצה שלבשת לפגישה החשובה שהתקיימה לך השבוע.? ורוד פודרה? ירוק בקבוק?
מדוע בחרת דווקא בצבע החולצה הזו?

רוב הבחירות היומיומיות שלנו מושפעות מצבעים: הבגד שאנחנו לובשות, העיצוב והגוונים שאנחנו בוחרות למתג את עצמנו. אפילו גוון האוכל משפיע על ההחלטה אם לאכול אותו או לא.

יש פעמים שאנחנו לוקחות החלטה מושכלת ויש פעמים שאנחנו מקבלות החלטות מהרגש מהמקומות הרכים בבטן שלנו.

ההחלטה לצבע מסוים בלבוש שלנו יכולה לבוא מתוך הבנה שכלית של מה שאנחנו רוצות לשדר.  וכאן נשאלת השאלה אם נכון להגיע לפגישה חשובה, למשל פגישה עם לקוחות פוטנציאליים, עם חולצה אדומה. אם החלטתי שכן אז עלי להבין את ההשפעה הפיזיולוגית שאדום מייצר. לפי המחקר שלhp ועוד מחקרים רבים האדום מעורר תגובות קיצוניות יותר מבכל צבע.

מצד אחר, אם אני אוהבת אדום וטוב לי באדום אז לבטח שזה יעשה לי טוב ואם טוב לי אז האנרגיה סביבי תהיה טובה וזה, ברור לכולנו , העצמאיות שכשטוב לנו ומרגישים את זה הלקוחות סביבנו זה רק מועיל. 

אז איזה גוון ללבוש?
תלוי. 
תלוי עם מי והיכן הפגישה  ועם איזה סוג אנשים אני אפגוש בפגישה שלי. והחשוב - מה אני רוצה לייצר אצלהם. אילו החלטות צריכות להילקח באותה פגישה?  האם אני רוצה שהם יסגרו את העסקה מולי? קרוב לוודאי שזה מה שאני רוצה ואז חולצה שמלה אדומה , לפי המחקר של חברת hp תעורר תגובות שלא בהכרח יקדמו אותנו לסגירת עסקה. 

ואולי לא צריך לחשוב כל כך הרבה ופשוט לשלוף מהארון את החולצה עם הגוון שהכי נראה לנו באותו הרגע, מן בחירה אינטואיטיבית של צבע.
אבל על בחירות אינטואיטיביות של צבעים. זה כבר לכתבה הבאה. 

אז איזה גוון חולצה לבשת היום?

טלי דוגמא

מעצבת פנים, מומחית לצבע ומחברת הספר

"להרגיש בית"

www.dugma1.co.il

 054-9980331